OSTRAVSKÉ DERBY

ŘÍJEN 2024 | OSTRAVAR ARÉNA

JAK VYPADALO OSTRAVSKÉ DERBY 2K17

Zdravíčko, tak už jste se dospali a vstřebali tu famózní akci s názvem derby, Ostravské derby? Tak si to pojďme pěkně shrnout. Jak vypadala cesta k vítězství VŠB – TUO? A jak zápas hodnotili nejen diváci, ale i hráči!

Je naprosto jedno kolikrát si tyto dvě univerzity poměří na ledě své síly, jedno je jisté, vždy bude hala až po strop narvána fanoušky a vždy to bude atmosféra, na kterou nikdo jen tak nezapomene. 5. ročník byl však speciální hned z několika důvodů. Například to byl přesun z letního semestru do zimního, nové a ještě zábavnější soutěže nebo luxusní ceny. Diváci si letos mohli pochutnat na skvělém jídle od ChaChara, restaurace Stodola nebo na sladkém od Just Donut. Nechyběly ani tentokrát stánky s pivem, které byly opravdu na každém rohu.

Již půlhodiny před začátkem utkáním byla RT Torax Aréna téměř zaplněna a 15minut před utkáním si na straně VŠB již nebylo kde sednout. Kotel Ostravské se plnil pomaleji, ale i oni nakonec zaplnili svůj sektor až do posledního místa. Nic už tedy nebránilo zahájit 5. ročník Ostravského hokejového derby! Zahajovacího bully se ujali rektoři obou univerzit a jako by to byla předzvěst konečného výsledku, vyhrál ho rektor VŠB – TUO. Hned ze startu fanynky Ostravské univerzity dokázaly, jak svým pištěním umí podpořit svůj tým.

Po představení všech hráčů obou týmu mohl zápas opravdu začít. Hned v první minutě střílel na bránu VŠB Dominik Plášek, jeho střelu s přehledem zpracoval lapačkou Daněk z VŠB. O chvíli později byl hráč VŠB vyloučen a Ostravská se tak dostala do přesilovky. Bohužel ta se ke zdárné akci v útočném pásmu vůbec nedostala, byť ho okupovala. OSU byla velmi bojovná a VŠB se snažila hlavně bránit. V hokeji však platí zlaté pravidlo „Nedáš, dostaneš!“, a tak Jiří Pargáč za VŠB – TUO vstřelil první gól utkání. Už v první třetině to mezi hráči pořádně jiskřilo, avšak menší potyčky stačilo rozhodčím vyřešit na základě domluvy s hráči. Další šanci měl Dominik Rudl (VŠB), který střílel od modré. Střela skončila Šrámkovi (OSU) mezi betony. Hokejisté univerzit bojovali až do posledních sekund první třetiny.

První pauza byla ve jménu poměřování dovednosti mezi hráči. Soutěžili o sud piva, takže jejich motivace i během přestávky byla velká! Nejdříve soutěžili v rychlosti, poté ve střelecké přesnosti a v samostatných nájezdech. Hráči si soutěže nefalšovaně užívali, jelikož každý výherní bod pro jejich univerzitu nadšeně slavili spolu s fanoušky. Bečku nakonec vyhrála Ostravská univerzita.

Druhá třetina začala vyrovnaně a oba týmy tak měly dost šancí. Ve 4. minutě druhé třetiny fauloval Dominik Rudl (VŠB) a zajistil tak Ostravské trestné střílení. Faulovaný Peslar (OSU) se snažil pomocí kličky do forhendu vstřelit gól, ale nedotáhl ji do zdárného konce. Daňa byl ve střehu a svou pravou tyč si ohlídal betonem. Třicet sekund poté VŠB dala 2. gól. Jakub Baca poslal přesnou střelu nad Šrámkovo rameno. Diváci si zápas užívali a neúnavně fandili svým favoritům. Hra se hýbala ze strany na stranu a ani o osobní souboje nebyla nouze. V půlce druhé třetiny hráčům Ostravské začal docházet dech a od té chvíle se jim, až do konce druhé třetiny, nepodařilo vyslat ani jednu střelu na brankáře VŠB Daňu. Chvilkovou slabost opět využila Vysoká škola Báňská a vsítila třetí gól. Jeho  autorem byl Michal Kasperlík za asistence kapitána Jakuba Bacy. VŠB – TUO tak šla do šatny s herní i gólovou převahou 0:3.

Po skončení druhé třetiny byla vyhlášená divácká soutěž, která všechny šokovala. Ale nebudeme předbíhat. Moderátoři z rádia Helax házeli do publika tenisové balónky, ten kdo jej chytil, se měl dostavit okamžitě na led, aniž by věděl, co ho čeká. Uprostřed ledu byl nachystán modrý koberec, kde se všichni „výherci“ měli postavit a počkat si na pravidla soutěže. Soutěž byla opravdu jednoduchá, 1. cenu (zájezd do Francie) vyhrává ten nejodvážnější, tedy ten, kdo bude ochotný sundat nejvíce oblečení. Už na první pohled bylo jasné, že budou značně znevýhodnění ti, kteří přišli na led bez bundy, což byla například slečna ze Španělska. Soutěže se zúčastnilo 10 lidí a jeden po druhém měl postupně sundávat část oblečení. První padaly, boty, ponožky či bundy, takže to šlo poměrně rychle. Problém měla již zmiňovaná slečna ze Španělska, která už ve 4. kole zůstala jen v kalhotkách a halence, a proto soutěž ukončila. O pár kol později šokoval mladík, kterému už taky žádné oblečení nezbylo, a tak sundal úplně vše! Tento klučina dostal potlesk a uznání od všech v hale. Většina slečen končila u sundání podprsenek a ostatní pánové u trenek. Nicméně se do finále dostala slečna a chlapec. Poslední kolo bylo velmi napjaté! Chlapec zůstal v trenkách a slečna v kalhotkách, a jelikož byla slečna na řadě, tak muselo jít něco dolů, jinak mohla zájezdu do Francie zamávat. Zachránila ji gumička ve vlasech! Moderátoři a celé publikum ještě hecovali chlapce, aby to nevzdával a sundal trenky. To neudělal a slečna si mohla užít své vítězství.

Po dramatické show během přestávky nastoupili hráči opět plní energie a s motivací vyhrát. Třetí třetina byla o poznání vyhrocenější a hráči se často dostávali do konfrontací. Tentokrát už museli zasahovat rozhodčí, kteří udělovali 2+2minuty za hrubost po bitce Jakuba Peslara s Honzou Štindlem. Vyloučení hráči si vždy po bitce poplácali po ramenou a od diváků si vysloužili aplaus. V 55. minutě Ostravská snížila na 1:3, a to díky střele Adama Kropky, který dorážel střelu z mezikruží. Asistoval mu Ondřej Kosina.  Zbytek zápasu hráči VŠB především bránili a díky brankáře Daňka další gól neinkasovali.

Po zápase proběhlo vyhlášení nejlepšího hráče obou týmu na základě hlasování na Facebooku a předání poháru od hejtmana prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc.  Nás ale také zajímalo, jak zápas viděli fanoušci, kteří byli na derby poprvé. „Ta atmosféra je šílená! Energie, která z těch mladých studentů srší, to napjetí. Jsem prostě v šoku. Tak jsem si vždy představovala, že by měl vypadat hokej a mrzí mě, že tak nevypadají i extraligové zápasy v Ostravě.“ říká Mirka K. ještě před začátkem utkání. Ptali jsme se i fanynky, která derby navštěvuje pravidelně. „Já si jako každý rok derby užila. Potkala jsem se s kamarády, které jsem už delší dobu neviděla, atmosféra byla skvělá, kotel VŠB strašidelně velký, kluci vyhráli. Co víc si přát! Možná jen jedno přání bych měla. Přijít dřív a chytnout místo k sezení.“ říká Jana Pastrňáková z VŠB – TUO. Pocítila jako skalní fanoušek letošní změny? „Posun do zimního semestru jsem vůbec nezaznamenala. Kdyby mi kamarádka neřekla, že se derby koná jindy než obvykle, nejspíš bych si toho ani nevšimla. Změnou pro mě bylo to, že jsem už jako pracující člověk zodpovědně o půlnoci doklusala domů a druhý den opravdu dorazila do práce na čas.“ odpovídá s úsměvem Jana.

Ptali jsme se na dojmy také hráčů obou univerzit. Za OSU nám odpovídal na otázky Dominik Plášek a za VŠB – TUO  Dominik Rudl.

Jak jste si své první derby užili?

Dominik Plášek: „Derby jsem si užil moc, tak šílenou atmosféru jsem nezažil nikdy, ani za dob aktivní kariery.“ J

Domink Rudl: „Užil jsem si to maximálně. Jsem rád, že tady v Ostravě něco takového je. Dá se říct, že to je takový hokejový svátek.“

Co říkáte na netradiční soutěže, které proběhly o přestávkách?

Dominik Plášek: „Soutěže byly super, kluci (organizátoři) to mají perfektně vymyšlené. Jak dovednostní soutěže, díky kterým jsme vyhráli bečku do šatny, tak soutěže pro diváky. Myslím si, že všechny pobavilo sledování hloučku lidí, kteří se hecují a svlíkají uprostřed plochy.“

Dominik Rudl: „Soutěže byly dobrý nápad, jen by možná mohly být trošku líp promyšlené, ale za mě určitě krok dopředu. Lepší než klasická přestávka.“

Byli jste spokojeni s Vašimi fanoušky?

Dominik Plášek: „Fanoušci byli úžasní, i když jich bylo méně než fanoušků VŠB, dokázali je přeřvat a pořádně nám fandit. Hlavně nám fandili celý zápas, i když výsledek nebyl pro nás příznivý a za to jim patří obrovský dík!“

Domink Rudl: „Tak myslím si, že ani nejde být nespokojen. Taková atmosféra se tady v česku moc často nevidí. Hraje se pak úplně jinak. VŠB kotel byl obzvlášťě neskutečný. Tím bych chtěl všem strašně poděkovat, že přišli a fandili!!!“

No a jaké dojmy ze zápasu máte vy? Těšíte se na další ročník? My rozhodně ano! Děkujeme, že jste přišli a udělali Ostravské derby opět tak nezapomenutelné a Vysoké škole Báňské – Technické univerzitě gratulujeme ke čtvrté výhře